Un nou parteneriat – SAKURA

o asociatie pentru TINEret

“SAKURA”

-Romania-

SCURTA PREZENTARE

ISTORIC

Asociaţia pentru Tineret “SAKURA” – Floare de Cireş este o organizaţie neguvernamentală, non-profit, apolitică. Asociatia functioneaza conform Ordonantei 26/2000. Asociaţia a fost înfiinţată în luna mai 1990. Din rândurile organizaţiei fac parte o serie de tineri studenţi şi elevi care militează pentru realizarea idealurilor democratice din România – “libertatea gândirii şi a exprimării”. Numele asociaţiei “Sakura” vine de la un simbol tradiţional japonez ce reprezintă floarea de cireş care semnifică puritatea.

PRINCIPIILE

Asociaţia are următoarele principii:  Libertate şi Democraţie.

Luptă pentru democratizarea societăţii civile româneşti, pentru respectarea drepturilor omului, a libertăţii de exprimare şi a educării tinerei generaţii.

SCOPUL

Scopul principal al asociaţiei este de a realiza programe pentru tineret în folosul tinerilor şi cu ajutorul lor.

Asigura consultant pentru realizarea si implementarea proiectelor europene in Romania.

ADRESABILITATE

Asociaţia este deschisă tuturor tinerilor, poate dobândi calitatea de membru al asociaţiei orice tânăr; acest fapt este dovedit de numărul mare de aderenţi – 135 membri. Membrii activi sunt în număr de 28.

DOMENII DE ACTIVITATE

Asociaţia are 8 domenii de activitate statuare, pe care în decursul existenţei sale le-a dezvoltat pentru a putea fi competitive şi a putea răspunde cerinţelor tinerilor. Departamentele cu rezultatele cele mai performante sunt: educaţional, juridic, relaţii interne şi internaţionale, social, ecologic şi sportiv.

FINANŢARE

Asociaţia obţine fondurile pentru derularea programelor sale din cotizatile membrilor, taxele de participare a tinerilor la proiecte, donaţii, sponsorizări şi de la finanţatori interni şi externi, cum ar fi:

 • Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului,
 • Directia pentru Sport si Tineret a Municipiului Bucuresti,
 • Agentia Nationala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei si Formarii Profesionale,
 • Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile – FDSC,
 • Fondul Naţiunilor Unite pentru Populaţie,
 • Primariile de sector si Capitala.
 • Scolile si Liceele Tehnologice din Ilfov.

PARTENERII ASOCIAŢIEI

Interni:

 • Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului,
 • Scolile Generale si Liccele Bucurestene,
 • Fundaţia pentru Tineret a Municipiului Bucureşti,
 • Primăriile de sector din Bucuresti,
 • IGP-Institutul pentru Cercetarea şi Prevenirea Criminalităţii,
 • Direcţia de Sănătate Publica a Municipiului Bucureşti,
 • Centrul Naţional de Promovare a Sănătăţii,

Externi:

 •  
 • International Federation for Family Life Promotion
 • Region Environmental Center for Central Eastern Europe
 • Kulturforeningen Lattings – Suedia
 • Nouret Luonnon Ystavat – Finlanda si Infonnuoura – Norvegia
 • Association HORIZON si Association L’Opera – Franţa
 • Youth Asociation “INTER” si PROSEC Centru Social- Spania
 • Association Odiseea si Association Orfeu – Portugalia
 • LABORA – Asociatia de Integrarea Tinerilor Dezavantajati – Germania
 • International VIDES si Youth Center Babolna- Ungaria
 • European Youth Exchange si CNG Chisinau – Republica Moldova
 • American Council For Drug Education – ACDE – USA
 • Community Anti-Drug Coalitions of America – CADCA – USA
 • LifeLine – Anglia
 • La aceste ONG-uri se adauga o lunga lista de parteneri externi cu care asociatia noastra a colaborat in acesti 20 ani de proiecte internationale (peste 80 de asociatii de tineret din Europa si Asia).

PROIECTELE RELEVANTE ALE  ASOCIAŢEI ÎN DOMENIUL EDUCAŢIONAL 1997 – 2012

Educaţie pentru Viaţă şi Sănătate

În cadrul acestui program au fost realizate mese rotunde, seminarii şi cursuri pe teme contraceptive, igienă sanitară, boli cu transmitere sexuală, HIV/SIDA şi totodată programe referitoare la consumul de droguri şi implicaţiile acestora. Au participat 9.200 de tineri la aceste reuniuni pe durata a sase ani.

Cursuri de pregatire si formare a tinerilor ca animatori sau leaderi de grup – Cursurile de formare sau adresat tinerilor interesati sa se implice activ in organizarea si realizarea de actiuni pentru tineri. Au participat 523 leaderi şi coordonatori de programe pe durata de 10 ani. Cursurile de animatori si voluntari pentru proiecte internationale s-a bucurat de un real succes in randul tinerilor astfel au fost cursati un numar de 831 de animatori si 1.032 de voluntari pe durata a 10 ani de derulare a proiectelor europene si un numar de 1.576 de tineri au fost implicati direct in realizarea proiectelor internationale pe care asociatia le-a derulat la nivel national si european.

SCHIMBURI INTERNAŢIONALE DE TINERET – 1999 – 2015.

Asociaţia a realizat pe durata celor zece ani 124 schimburi internaţionale cu ONG-uri din 20 ţări: ale Uniunii Europene si Bolivia, Azerbaijan, Georgia, Armenia, Serbia si Turcia. In cadrul acestor programe au participat un numar de 1.205 de tineri din Romania si peste 3.453 de tineri din tarile enumerate mai sus. La acesta prezentare atasam o fise completa cu proiectele anuale derulate in Europa.

Pentru mai multe detalii despre proiectele internationale puteti sa vizionati site sau FB: www.aso.ro/sakura sau https://www.facebook.com/profile.php?id=100009652419485

POLITICA

Politica asociaţiei este de a pregăti şi integra un număr cât mai mare de tineri în ONG-uri, pentru că numai în aceste nuclee se formează adevăraţii lideri, cu concepţii democratice şi care pot să contribuie la formarea unei societăţi civile în care să primeze adevăratele valori democratice.

Persoană de Contact:           Adresa: Str. Turturelelor 11A; Sector 3; Bucuresti; Romania.

Adrian Apostol                       Telefon/Fax: 004021-3675707; Mobil:004 0769.630.946

Preşedinte                                  E-mail: sakuraromania@yahoo.com

Dă share acestui articol!